گالری تصاویر
اطلاعیه ها
جشن نوروز 1397 در اقامتگاه سفیر ج.ا.ایران در کاراکاس
جشن نوروز در تاریخ 21 مارس
جشن نوروز
 ١٦:٣٥ - 1396/12/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
دسترسي به کليپها
دسترسي به کليپها
دسترسي به کليپها
 ٢١:١٤ - 1396/08/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
شماره حساب کمک به هموطنان زلزله زده
سالروز رحلت رسول اکرم (ص)
ایمیل رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
بخش رسانه ای

وسایل ارتباط جمعی ونزوئلا

وسایل ارتباط جمعی ونزوئلا

براساس اعلام کمیسیون ملی ارتباطات ونزوئلا(نهادنظارتي برابزارهاي وسايل ارتباط جمعي ومطبوعات وعملکردآنها)،در حال حاضر280شبکه وایستگاه ارتباطاتی رادیویی در این کشور فعالیت دارند که شامل 36شبکه تلویزیونی و244ایستگاه رادیوی بوده ودر سه حوزه ایالتی ،عمومی وخصوصی متمرکز می باشند.این تنوع وگستردگی خصوصا در حوزه خصوصی متاثر از افزایش قیمت نفت وکودتای سال 2002میلادی علیه دولت انقلابی چاوز بوده که باعث افزایش نقش وسایل ارتباط جمعی در این کشور شده واکنون قوه یا رکن چهارم در ونزوئلا تلقی می شود.

 

الف)رادیو وتلویزیون

براساس اعلام  کمیسیون ملی ارتباطات ونزوئلا(نهادنظارتي برابزارهاي وسايل ارتباط جمعي ومطبوعات وعملکردآنها)،در حال حاضر280شبکه وایستگاه ارتباطاتی رادیویی در این کشور فعالیت دارند که شامل 36شبکه تلویزیونی و244ایستگاه رادیوی بوده ودر سه حوزه ایالتی ،عمومی وخصوصی متمرکز می باشند.این تنوع وگستردگی خصوصا در حوزه خصوصی متاثر از افزایش قیمت نفت وکودتای سال 2002میلادی علیه دولت انقلابی چاوز بوده که باعث افزایش نقش وسایل ارتباط جمعی در این کشور شده واکنون قوه یا رکن چهارم  در ونزوئلا تلقی می شود.

دراين کشور،وزارت ارتباطات واطلاعات مهمترين رکن ونهاد خبررساني بوده وکليه سياستهاي خبري واطلاع رساني از طريق اين وزارت خانه صورت مي گيرد ومرجع انتشار اخبار هم در درجه اول،آژانس خبري ونزوئلامي باشد.

شايان ذکر اينکه در ونزوئلا دوشبکه کابلي دايرکت تي وي وسوپرکابله با مشارکت بسياري ازکشورهاي منطقه فعال بوده که کليه شبکه هاي تلويزيوني موافق ومخالف دولت راپوشش مي دهند.

به لحاظ تاريخي،نخستین فرستنده تلویزیونی ونزوئلا در سال 1952 در محل تلویزیون ملی ونزوئلا بنام شبکه پنج به عنوان شبکه دولتی آغاز بکار نمود.

در حال حاضر شبکه های دولتی رادیو و تلویزیون تحت مديريت وزارت ارتباطات واطلاعات،فعالیت می نمایند .

مهمترین شبکه های رادیو و تلویزیونی ونزوئلا در دو بخش ذیل  قابل تقسیم بندی است:

 

1-شبکه تلویزیونی ونزوئلا (VTV)

این شبکه که به کانال هشت معروف است شبکه اصلی دولت بوده و اخبار و گزارشات خبری را پخش می کند. میزگردها و کنفرانسهای خبری از دیگر برنامه های این شبکه است.

http://www.vtv.gov.ve/

2-شبکه تلویزیونی ویوه

این شبکه وابسته به وزارت ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا بوده و برنامه های فرهنگی متنوع ارائه می کند . بعضا فیلمهای سینمایی و مستند دیگر کشورها را با دوبله اسپانیایی و بندرت زیرنویس پخش می کند.

 

http://www.vive.gob.ve/

 

 

rmarquez@vive.gob.ve

 

3-شبکه تلویزیونی فرامرزي تله سور

شبکه تله سور در 24 ژوئیه 2005 تاسیس گردید.این شبکه تلویزیونی بصورت 24 ساعته برنامه پخش می کند . علاوه بر ونزوئلا در کشورهای آرژانتین ، بولیوی ، کوبا ، اکوادور ، نیکاراگوئه و اروگوئه شعبه دارد وضمن پوشش دادن کليه آمريکاي لاتين، قسمتی از کشورهای اروپا و آفریقا را نیز پوشش می دهد. دراین شبکه اخبار و گزارشات خبری و فیلمهای مستند پخش می شود.

contactenos@telesurtv.net

 4-شبکه مریدیانو

این شبکه  ورزشی در 5 دسامبر 1997 تاسیس گردید.بصورت 24 ساعته برنامه های متنوع ورزشی پخش می کند.

http://www.meridiano.com.ve/default.asp

 

opina@dearmas.com

5- شبکه تلویزیونی تله ون

این شبکه تلویزیونی خصوصی  در 3 ژوئیه 1988 تاسیس شد . برنامه های این شبکه شامل فیلم سینمایی ، سریالهای تلویزیونی،اخبار و دیگر برنامه های اجتماعی ،فرهنگی ،اقتصادی ، نمایشهای تلویزیونی ، برنامه های سرگرم کننده و مسابقات علمی ، فرهنگی و هنری  می باشد. دراوایل دولت آقای چاوز منتقد دولت بود ولی بتدریج با کمکهای مالی دولت رویکرد انتقادی خود را کنارگذاشته است.

 

http://www.televen.com/Televen/home.aspx

این شبکه تلویزیونی اخبار و گزارشات مربوط به پارلمان را پخش می کند.دراین شبکه کنفرانسهای خبری و میزگردهای سیاسی و اقتصادی نیز پخش می گردد. جلسات پارلمان هم بطور مستقیم از این شبکه پخش می شود.

 

 

7-شبکه تلویزیونی ونویزیون

شبکه تلویزیونی خصوصی ونویزیون در اول مارس سال 1961 تاسیس شد و در ابتدا در پایتخت و سپس در دیگر مناطق کشور برنامه های این شبکه مورد بهره برداری قرار گرفت  فیلمهای سینمایی و سریالهای تلویزیونی،اخبار، برنامه های سرگرم کننده و مسابقات علمی ، فرهنگی و هنری از برنامه های این شبکه می باشد. شبکه مزبورحالت بیطرف داشته و اخبار و گزارشات مربوط به دولت راهم پخش می کند.

http://www.venevision.net/

Corría el año 1960.

8-شبکه تلویزیونی آویلا

در 6 ژوئیه 2006 تاسیس شد . این شبکه وابسته به وزارت ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا بوده و برنامه های فرهنگی و هنری مربوط به جوانان را پخش می کند . این شبکه فیلمهای سینمایی و مستند دیگر کشورها را نیز با دوبله اسپانیایی و بندرت زیرنویس پخش می کند.

http://www.avilatv.gob.ve/

 

9-شبکه تلویزیونی ته وس

شبکه تلویزیونی ته وس وابسته به وزارت ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا  در 28 می 2007 تاسیس شد.این شبکه دارای برنامه های اجتماعی فرهنگی بوده و بعد از تعطیل شدن شبکه آر. سی .تی. وی  تشکیل گردید.

 

10-شبکه تلویزیونی  آی (canal-i )

این شبکه تلویزیونی خصوصی بوده و برنامه های سرگرمی ، مسابقات،اخبار و سریالهای تلویزیونی را پخش می کند.

http://www.canal-i.com/

این شبکه، خانوادگی وخصوصی بوده و مرکز آن در سولیا می باشد. دراین شبکه فیلمهای سینمایی قدیمی در خصوص آیین مسیحیت و سخنرانی کشیشان و برنامه های کودکان و کارتون های نمایشی از زندگی حضرت مسیح و یارانش به همراه دیگر برنامه های فرهنگی هنری و سرگرمی و اخبارنيز پخش می شود.

 

http://www.tvfamilia.com/

 

12- شبکه رادیو و تلویزیونی آلبا

این شبکه رادیو و تلویزیونی وابسته به دولت بوده وبرنامه های متنوع سیاسی اقتصادی فرهنگی ، سرگرمی ، مسابقات و اخبار منطقه آلبا را پخش می کند.

Email: albadelospueblos@gmail.com

http://www.albatv.org/

 

 

 

 

 

تلویزیون مخالفین دولت

شبکه تلویزیونی گلوبوویزیون

گلوبوویزیون در اول دسامبر 1994 تاسیس گردید.این شبکه تلویزیونی تنها شبکه منتقد و مخالف سرسخت دولت بوده و اخبار و گزارشات خبری همراه با کنفرانسها و میزگرد های سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی را پخش کرده و ساعاتی در هفته اخبار سی ان ان اسپانیایی را نیز پوشش می دهد.

 

http://www.globovision.com/

 

 

رادیو در ونزوئلا

در ونزوئلا رادیوهای متعدد فعالیت دارند که بخش عمده دولتی بوده ومنتقدان دولت نیز دارای رادیوهای مخصوص به خود می باشند.

رادیوهای ملی -دولتی

1-نخستین فرستنده رادیویی کشور بنام آیره در سال 1926 اغاز بکار نمود و پس از آن ایستگاه رادیویی کاراکاس فعالیت خود را شروع کرد.نام کنونی آن رادیو ملی ونزوئلا بوده ووابسته به وزارت ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا می باشد. رادیو مزبور در سراسر کشور شنیده می شود.

http://www.rnv.gov.ve/noticias/

infornv@rnv.gob.ve
2-رادیو جنوب

این رادیو توسط رئیس جمهور ونزوئلا، آقای چاوز و سفرای کشورهای آمریکای لاتین درسال گذشته افتتاح گردید و به موازات شبکه تلویزیونی تله سور با ابعاد بیشتری در منطقه آمریکای لاتین،آمریکای مرکزی وبخشی از آفریقا فعالیت دارد. 

http://www.laradiodelsur.com/

sonidosdelalba@gmail.com

 

laradiodelsur@gmail.com

3-شبکه اونیون رادیو

 

شبکه رادیویی اونیون در سال 1981 تاسیس گردید در حال حاضر حالت بیطرفی خود را حفظ کرده و از مخالفین و نیز طرفداران دولت در این رادیو برنامه دارند.

http://www.unionradio.net/Actualidad/

 

 

4- رادیو موندیال

این رادیو وابسته به وزارت ارتباطات و اطلاعات ونزوئلا بوده وبرنامه ها ودیدگاههای رسمی را منتشرمی سازد.

 

http://www.radiomundial.com.ve/yvke/

yvkemundial@gmail.com

رادیو مهم مخالفین دولت

رادیو کاراکاس

رادیو کاراکاس ازجمله اولین ایستگاههای رادیو در کاراکاس بوده که در سال 1932 تاسیس شده و خانواده ثروتمند فلپس هلندی الاصل آن را اداره می کرده اند. در حال حاضر آقای مارسل گرانیه از سهامداران اصلی این رادیو  می باشد . این رادیو منتقد دولت می باشد. رادیو  کاراکاس وابسته به شبکه  تلویزیونی سابق  RCTV می باشد که در سال 2007 توسط دولت آقای چاوز بسته شد.

 

Radio Caracas Radio   -     vmarcano@rcr.com.ve

 

خبرگزاری ملی ونزوئلا

آ.وی.ان یا آژانس خبری ونزوئلا قدیمی ترین ومهمترین نهاد خبری ونزوئلا محسوب وتحت نظارت وزارت ارتباطات واطلاعات وبا مدیریت آقای فردی فرناندث اداره می شود.با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران دارای همکاری بوده ودر سفر اسفندماه 1389آقای جوانفکر،مدیرخبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به کاراکاس،یک یادداشت تفاهم همکاری جدید به امضاء رسیده است.

infornv@gmail.com

 

 

اکثرمطبوعات ورسانه های ونزوئلا دارای وب سایت بوده وبراحتی قابل دسترسی هستند.

فیس بوک وتوئیتردر ونزوئلا بسیارکاربرد داشته وحتی رئیس جمهور از این ابزارها بخوبی بهره برداری می نماید.

در ونزوئلا با عنایت به صراحت قانون اساسی جدید برآزادی بیان ورسانه ها،مطبوعات ورسانه های گروهی، آزادانه وحتی در مورد رئیس جمهور ورئیس مجمع ملی نه تنها ابراز انتقاد می کنند بلکه رئیس جمهور را براحتی به دیکتاتوربودن متهم می سازند ولی با آنها برخوردی نشده ومجازات هم نمی شنوند.

مطبوعات وابسته به دولت خود را مقید به ملاحظات خاص منافع ملی می دانند ولی مطبوعات مخالفین برای خود چنین محدودیتهایی در نظر نمی گیرند وهرگونه بتوانند دولت وسیاستها وعملکرد آن در ابعاد داخلی وخارجی را به چالش می کشانند.

ب)مطبوعات:

         مطبوعات اصلی دولتي :

1- روزنامه دیاریووآ

Diario vea

این روزنامه مهمترین منبع اخبار وبازتاب دهنده مواضع حزب سوسیالیست ودولت آقای چاوز بوده وکلیه سرمقاله ها ودیدگاههای آن منطبق برمواضع ودیگاههای رسمی ونزوئلا است.

www.diariovea.com.ve

2-روزنامه کوره او دل اورینوکو

Correo del Orinoco

این روزنامه کاملا حامی سیاستها ومواضع رسمی دولت آقای چاوز بوده وبرخی از مقامات سابق وکنونی دولت وحزب سوسیالیست در آن دارای نقش بوده وسرمقاله ها ونقطه نظرات ودیدگاههای آنها در راستای رویکرد دولت می باشد.

www.correodelorinoco.gob.ve

3- روزنامه اولتیماس  نوتیسیاس

این روزنامه حامی دولت چاوز بوده ومواضع واخبار رسمی وتحلیلهای منطبق برمواضع ورویکرد دولت سوسیالیست چاوز را پوشش می دهد.

edrangel@cadena-capriles.com

     -مهمترین مطبوعات مخالفان  دولت چاوز:

1-روزنامه ال ناسیونال

El Nacional

بنیانگزاران:

تیراژ روزانه آن در 5سال قبل برابر19000ودر پایان هفته بیش از20000 بود.مورد مطالعه طبقه متوسط جامعه است.میگل هنریکه،خود ازاعضای حزب سوسیال مسیحی بوده ودر دوره جمهوری چهارم نیز یک دور نماینده مجلس بوده است.دراین روزنامه مقاله نویسان زیادی قلم فرسایی می کنند که  هرانبورتو، شهردارسابق کاراکاس و شخص دوم چاوز در آن مقاله می نوشتند.چندان مورد علاقه دولت نیست وبرخی مواقع با شخص چاوز هم مشاجراتی داشته است.خط مشی کلی روزنامه در حال حاضرمتمرکز شدن برنارسائی ها ومشکلات اجتماعی واقتصادی داخلی ومخالفت شدید با رویکردهای دولت چاوز می باشد.

www.elnacional.com

2- روزنامه ال اونیورسال

El Universal

ال اونیورسال در سال 1909 تاسیس شد.

ال اونیورسال یکی از قدیمی ترین روزنامه های ونزوئلا بوده وهنوز هم هست.در روزهای  یکشنبه از تیراز زیادی برخوردار است وبا روزنامه  ال ناسیونال رقابت می کند. ال اونیورسال مهمترین روزنامه مخالف چاوز است.

www.eluniversal.com

3-ال نوئبوپائیس

El Nuevo PAIS

این روزنامه عضو انجمن بین المللی روزنامه ها ومجمع رسانه ای ونزوئلا و از منتقدان شدید دولت چاوز بوده وعلاوه بر بزرگ نمایی مشکلات داخلی،با طرح موضوعات روابط خارجی نیز تلاش دارد عملکرد دولت را به چالش بکشاند.

elnuevoparis@gmail.com

-هفته نامه لاراثون La Razon4-

این نشریه وابسته به بخشی از کمونیستهای خارج از تشکیلات  دولت ومخالف کلیسای کاتولیک ونزوئلا واز منتقدان دولت چاوز است.

www.larazon.net

در سايرايالتهاي ونزوئلا هم نشريات وروزنامه هاي محلي منتشر مي شود.

مرجع رسمي ناظر برعملکرد رسانه ووسايل ارتباط جمعي در ونزوئلا، «کميسيون ملي ارتباطات» نام دارد و در مورد اخبار واقداماتي برخورد قانوني دارد که اهداف مغاير واقعيتها را در اطلاع رساني دنبال کنند.

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران